Wzór umowy pożyczki i 10 najczęściej popełnianych błędów przy tworzeniu umowy pożyczki prywatnej

Jak napisać umowę pożyczki? Na co zwrócić uwagę? Jakie są najczęściej popełniane błędy? O czym zapominamy? Gdzie znaleść wzór umowy? 

 

Pożyczki prywatne cieszą się ogromną popularnością. Należy jednak pamiętać, że pożyczanie pieniędzy nawet w gronie najbliższych wiąże się z ryzykiem nieodzyskania pożyczonej kwoty. Warto zwrócić uwagę, że istnieją już bardzo pomocne serwisy pozwalające nam w kilku kliknięciach stworzyć prawidłową umowę pożyczki z określonym przez nas harmonogramem spłat. Przykładem jest Pożyczka dla Przyjaciela, która w prosty sposób przeprowadzi nas przez wszystkie zawiłości, policzy harmonogram spłat i poinformuje o wszystkim, co warto wiedzieć. Zatem nie musisz już tracić swojego czasu!

 

Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące błędy, o których często zapominamy tworząc umowę pożyczki.

 

1. Błędnie określone strony umowy

Osoby prywatne pożyczające pieniądze bardzo często popełniają błąd polegający na nieprawidłowym wskazaniu stron umowy. Wyobraźcie sobie, że umowa pożyczki jest zawarta pomiędzy Janem Kowalskim, a Anną Nowak. Dla zilustrowania sytuacji, w Polsce mamy ponad ćwierć miliona osób o nazwisku Nowak i trochę mniej Kowalskich :) Nawet w przypadku najbliższej rodziny często zdarza się, że ojciec, dziadek, czy syn noszą to samo imię i nazwisko.

Wobec tego, w jaki sposób możemy dowieść, że umowa pożyczki była zawarta „z tym” Janem Kowalskim? Niestety, w praktyce może okazać się to niemożliwe i nawet jeśli sąd zajmie się naszą sprawą, wyrok może nie być dla nas pomyślny!

Dlatego, w przypadku umowy pożyczki prywatnej pomiędzy osobami fizycznym warto bardzo dokładnie określić strony umowy. Powinno się wskazać przynajmniej: imię i nazwisko, PESEL, miejsce zamieszkania, numer i serię dowodu osobistego.

 

2. Brak podpisów 

Może to się wydawać oczywiste, ale w praktyce zdarza nam się zapomnieć o podpisach na umowie pożyczki. Podpisy oznaczają, że akceptujemy i zgadzamy się treścią umowy. Ich brak powoduje, że umowa nie jest ważna!

 

3. Brak daty umowy

Absolutnie w każdej umowie powinna się znaleźć data jest zawarcia. Może się zdarzyć, że skorzystamy ze wzoru umowy pożyczki w rodzinie, w którym jej data spłaty będzie wyznaczona w oparciu o datę zawarcia umowy np. pożyczkobiorca spłaci pożyczkę w terminie 12 miesięcy od daty podpisania umowy. Z perspektywy prawnej data umowy może być również niezbędna do wyznaczenia terminu przedawnienia wierzytelności, czyli najpóźniejszej daty kiedy możemy wystąpić na drogę sądową.

 

4. Błędnie sporządzone zabezpieczenia pożyczki

Praktyka pokazuje, że przy pożyczaniu pieniędzy znajomym lub rodzinie bardzo często stosujemy różnego typu zabezpieczenia. Mogą one być częścią umowy pożyczki lub zostać spisane w odrębnym dokumencie. Jednym z najpopularniejszych sposobów zabezpieczenia pożyczki jest weksel. Musi on jednak spełniać ściśle określone wymogi formalne np. brak nazwy ”weksel” lub oznaczenia miejsca płatności powoduje, że dokument jest nieważny! 

 

5. Spisanie umowy w jednym egzemplarzu

Pożyczka w rodzinie zazwyczaj jest udzielana w przyjaznej atmosferze. Nie zawsze przywiązujemy wtedy uwagę do szczegółów i zapominamy, że umowa powinna być sporządzona przynajmniej w 2 egzemplarzach (dla każdej ze stron umowy.) Posiadanie własnego egzemplarza umowy jest niezwykle przydatne w przypadku sporu przed sądem.

 

6. Błędne wskazanie przedmiotu umowy

Często zdarza się, że umowa pożyczki prywatnej jest spisana odręcznie. Nawet, jeśli wszystko jest bardzo czytelnie napisane zapominamy o wskazaniu waluty pożyczki! W dzisiejszym świecie możemy pożyczyć równie dobrze euro lub dolary. Dla uniknięcia wątpliwości warto określić słownie przedmiot pożyczki np. „dwadzieścia tysięcy pięćset zł.”.

Może się zdarzyć, że we wzorze umowy pożyczki znajdziemy następujące sformułowanie „Przekazanie pożyczki nastąpi z chwilą podpisania umowy za pokwitowaniem”. Może ono powodować, że sąd stwierdzi, że będzie nam potrzebne dodatkowo podpisane pokwitowanie odbioru pieniędzy. Tym samym, sama podpisana umowa może nie być wystarczająca!

 

7. Błędy w harmonogramie spłat lub zbyt wysokie odsetki

Bardzo często wzór umowy pożyczki nie przedstawia instrukcji jak prawidłowo policzyć odsetki. Możemy mieć szereg możliwości np. równe raty kapitałowo odsetkowe, malejące raty lub spłata na końcu okresu pożyczki. Oczywiście nie jest to prosta sprawa i zajmuję trochę czasu, żeby mieć pewność, że wszystko prawidłowo policzyliśmy. Absolutnie zrozumiałe jest też to, że nie jesteście specjalistami w tym temacie i lepiej skorzystać z profesjonalnych narzędzi. 

Pożyczanie pieniędzy znajomym wiąże się w z tym, że sami nie możemy ich wydać i musimy wstrzymasz się z zakupem np. nowego samochodu. Z tego powodu, część osób pożyczając pieniądze proponuje odsetki. Jest to zupełnie zrozumiale. Odsetki nie mogą być jednak zbyt wysokie. Aktualnie zgodnie z prawem maksymalne odsetki mogą wynosić 10%. Wysokość odsetek wpływa oczywiście na harmonogram spłat i jeśli założymy np. 15% odsetek cały harmonogram spłat będzie błędny.

 

8. Oznaczenie okresu pożyczki

W umowie pożyczki powinno się określić termin jej zwrotu. Zgodnie z prawem zwrot powinien nastąpić w ciągu 6 tygodni po wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę, jeżeli termin pożyczki nie jest wyznaczony. Jest to istotne zarówno dla pożyczkodawcy (wie on kiedy może się spodziewać zwrotu i ewentualnie go egzekwować) jak dla osoby pożyczającej pieniądze (może ona sobie zaplanować swoje wydatki i mieć środki na zwrot pożyczki). Warto więc o tym pamiętać! 

 

9. Brak określenia miejsca zawarcia umowy

Podanie miejsca podpisania umowy może mieć wpływ na to jak sąd będzie potencjalnie rozpatrywać wniesiony pozew. Wyobraźmy sobie, że pożyczamy pieniądze koledze, który mieszka np. w Szczecinie, Lublinie lub Wałbrzychu. W przypadku podróży przez całą Polskę z pewnością poniesiemy duże koszty i to nie tylko pieniężne, będziemy musieli np. wykorzystać jeden lub 2 naszego urlopu. Warto pomyśleć o tym już na etapie pożyczania pieniędzy i spisywania umowy.

 

10. Brak umowy pożyczki (potwierdzenie przelewu)

Często zadajemy sobie pytanie, czy pożyczka dla przyjaciela, pożyczka w rodzinie wymaga spisania umowy. Warto wiedzieć, że statystycznie około 20% pożyczek w gronie bliskich nie jest spłacana. Z tego powodu nawet pożyczka dla przyjaciela (również tego najlepszego) może wiązać się z dużym ryzykiem. Tak więc, najgłupsze co może nam się zdarzyć to udzielenie pożyczki bez umowy. Często myślimy, że samo potwierdzenie przelewu jest wystarczające lub nawet pożyczanie pieniędzy przy obecności świadków. Mmmm….Nic bardziej mylnego!  Dla przykładu, jeśli zatytułujemy przelew „pożyczka” Twój znajomy może twierdzić, że to on Wam pożyczył pieniądze i właśnie ten przelew jest zwrotem jego pożyczki! Podobnie jest w przypadku świadków, co jeśli Twój pożyczkobiorca znajdzie innego „świadka”? Dodatkowo, prawo wymaga dla celów dowodowych, żeby pożyczka o wartości powyżej 1 000 zł była w formie pisemnej.

 

Podsumowując, nie ma powodów, żeby obawiać się hasła „umowa pożyczki w rodzinie”. Trzeba jednak pamiętać o podstawowych zasadach. Możecie się więcej dowiedzieć w serwisie Pożyczka dla Przyjaciela. W załączniku możecie znaleźć przykładowy wzór umowy pożyczki z omówieniem najczęściej popełnianych błędów.

Umowa_pożyczki_wzór