Jak upewnić się, że osoba, której udzielamy pożyczkę nie ma długów? Jak sprawdzić długi innych osób?

Jak sprawdzić zadłużenie osoby fizycznej? Jak sprawdzić czy najbliższa osoba ma dług? Jak zmniejszyć ryzyko udzielonej pożyczki? 

 

Na wstępie chcielibyśmy podziękować za wszystkie wasze wiadomości! Bardzo często pytacie jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej, której chcecie udzielić pożyczkę. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to niezwykle ważne pytanie.

Stosunkowo łatwo jest sprawdzić własną historię kredytową, ale sprawdzenie innych osób nie jest już takie proste…

Oczywiście pożyczając pieniądze drugiej osobie, powinniśmy najpierw szczerze porozmawiać z naszym znajomym lub przyjacielem. Warto też wrobić sobie własną opinię o naszym pożyczkobiorcy. Trzeba mieć z tyłu głowy, że 1 na 5 pożyczek prywatnych nie jest spłacana (zgodnie z danymi Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce). Podobnie wartość zagrożonych brakiem spłaty kredytów bankowych dla gospodarstw domowych wynosi średnio ponad 1 000 zł na każdego Polaka. Jednym z najczęściej popełnionych błędów jest nadmierne zaufanie i bezkrytyczna wiara w słowa drugiej osoby. Jak możemy dowiedzieć się więcej? Jak możemy zwiększyć nasze bezpieczeństwo?

 

Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych

Bardzo dobrym narzędziem do sprawdzenia wiarygodności znajomego, który poprosił Cię o pożyczkę jest Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych. Żeby sprawdzić określoną osobę wystarczy wejść na stronę http://krdn.pl. Niestety pomimo tego, że KRDN jest instytucją państwową, weryfikacja nie jest wolna od opłat i kosztuje obecnie 15 zł.

Kto może trafić do KRDN? Są to miedzy innymi:

  • osoby fizyczne po umorzonym postępowaniu egzekucyjnym (w sytuacji, w której komornik nie uzyskałby sumy wyższej od poniesionych kosztów);
  • osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą, jeżeli ogłoszono ich upadłość;
  • dłużnicy, którzy zostali zobowiązani do wyjawienia majątku;
  • dłużnicy alimentacyjni;
  • wspólnicy ponoszący odpowiedzialność za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem, jeżeli ogłoszono upadłość spółki.

Zatem katalog osób, które mogą trafić do KRD jest bardzo szeroki. Nie lekceważcie np. dłużników alimentacyjnych. Jest to całkiem spora grupa osób. Zgodnie z danymi ERIF BIG S.A. (jedno z Biur Informacji Gospodarczej) aż 304 tys. ojców i 17 tys. matek jest wpisanych do bazy ze średnim zadłużeniem wynoszącym ponad 30 tys. zł!  

KRDN możecie również użyć na przykład w celu sprawdzenia osoby, której zamierzacie wynająć mieszkanie lub członka waszej rodziny, w sytuacji w której chcecie pomóc i macie podejrzenie, że ktoś zmaga się długami.  

 

Giełdy długów

Przed udzieleniem pożyczki warto również wyszukać dłużnika w ogólnie dostępnych giełdach długów. Jednym z przykładów jest:

  • długi.info

Jeśli osoba, której zamierzamy pożyczyć pieniądze znajduje się na liście dłużników to znacząco zwiększa się ryzyko otrzymania braku spłaty pożyczki i w konsekwencji utraty naszych środków. Niestety, duża cześć dłużników nie figuruje na giełdach długów. Warto jednak wykorzystać to narzędzie jako dodatkowe sprawdzenie naszego znajomego.

 

Sprawdzenie osoby prowadzącej działalność gospodarczą

Jeśli pożyczasz pieniądze osobie, która prowadzi firmę możesz zweryfikować jej wiarygodność w bazach Biur Informacji Gospodarczych.

Najpopularniejsze bazy to:

  • ERIF BIG S.A.
  • KRD BIG S.A.
  • BIG InfoMonitor S.A.

Biura Informacji Gospodarczej posiadają bardzo bogate bazy danych. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie zobowiązania mogą być wpisane do ich baz.  W przypadku przedsiębiorców minimalna kwota zaległości musi wynosić co najmniej 500 złotych i od terminu płatności powinno upłynąć co najmniej 30 dni.

 

Oczywiście nigdy nie mamy gwarancji, że udzielona pożyczka zostanie spłacona. Podejmując jednak odpowiednie kroku, w szczególności sprawdzając osobę w niezależnych źródłach znacząco zmniejszamy ryzyko braku spłaty pożyczki.