Nie ignoruj zapominalskich i tych, którzy udają, że zapomnieli! 

Pożyczki w gronie rodziny czy znajomych są bardzo popularne. Niestety, zdarza się dość dużo sytuacji, kiedy najzwyczajniej w świecie nie są one spłacane. Jest dużo czynników mających wpływ na brak spłaty. Może to być np. brak umowy pożyczki czy jasnego harmonogramu spłat, problemy finansowe dłużnika, brak zrozumienia sytuacji pożyczkodawcy, lub po prostu brak przypomnienia. Czasami przyczyną może być coś zupełnie innego => zła wola lub chęć wykorzystania sytuacji przez osobę, która otrzymała pożyczkę! Jest to szczególnie istotne, jeżeli sam nie upominasz się o spłatę pożyczki. 

 

 Fotolia_201955694_Subscription_Monthly_M  

Nie pamiętam, następnym razem, pomyślę o tym...Brzmi znajomo? 

Zakładając, że świat jest idealny pożyczając pieniądze otrzymamy zwrot pożyczki w ustalonym wcześniej terminie. Czasami mimo wszystko może się zdarzyć, że po prostu zapominamy o terminie spłaty. Nie wiem jak wam, ale mi się parę razy zdarzyło nie zapłacić rachunku za prąd, ponieważ po prostu o nim zapomniałem. Akurat w moim przypadku rachunki za prąd płacę co drugi miesiąc i czasami nie jestem pewien, czy to jest właśnie ten miesiąc kiedy powinienem uiścić płatność, czy tez nie. Na szczęście firma energetyczna przypomina mi o nich wysyłając SMS-a.

Ale co jeśli sami zapomnimy? Albo ktoś próbuję wykorzystać sytuację i jest nam niezręcznie prosić znajomego o zwrot środków? W pierwszym przypadku czasami wystarczy korzystanie z harmonogramu i ustawienie przypomnień (niestety wymaga to mozolnego wpisywania terminów), ale co zrobić w tym drugim przypadku?

 

Mam wrażenie, że w Polsce jest ogromna bariera, aby rozmawiać o finansach. Nie mile widziane jest mówienie o spłacie pożyczki, a tym bardziej upominanie się o swoje pieniądze. 

 

Fotolia_63335392_Subscription_Monthly_M   

Na pewno zdarzyła Wam się kiedyś sytuacja, że pożyczyliście środki komuś z rodziny, a potem dana osoba Was unikała i jakoś nie było okazji żeby przypomnieć o spłacie. Albo nawet, jeśli spotkaliście się ze swoim „dłużnikiem” to po prostu głupio było Wam upomnieć się o środki. W takiej sytuacji najlepiej byłoby gdyby po prostu zrobił to ktoś za Was. Oczywiście nie mam tu na myśli Pana z łańcuchem na szyi w czarnym samochodzie, ale dużo prostsze rozwiązanie. A gdyby wysyłanie SMS-ów czy tez maili było bardziej sformalizowane i wykonywane przez kogoś innego? Czy świadomość, iż przypomnienie zostało zrobione przez kogoś z zewnątrz a nie osobę, która udzieliła pożyczki pomogłoby w tej niezręcznej sytuacji? Wydaje mi się, że tak. Zarówno dla jednej i drugiej strony takie rozwiązanie mogłoby być bardziej komfortowe. Udzielający pożyczkę miałaby poczucie, że jednak nie jest „osłem” i upomina się o swoje środki, ale nie robi tego sam, więc nie czuje związanego z tym dyskomfortu. Z drugiej strony osoba, która otrzymała pożyczkę miałaby świadomość, że nie może unikać spłaty i różne wymówki będą po prostu bez sensu.

Wydaje mi się, że takie rozwiązanie nie tylko pomogłoby w przełamaniu bariery, ale również wpłynęło na relacje. Może dzięki temu przyjaciel by nas nie unikał a my nie musielibyśmy podchodzić „jak do jeża” do rozmowy o finansach.

 

 

 

Wysoka skutecznośc! Twój znajomy odczyta SMS-a! 

Zgodnie z badaniami Nielsen Polska, aż 93 na 100 osób odczytuje każdą wiadomość SMS. Wynika to z faktu, że użytkownicy telefonów są przyzwyczajeni do wymieniania się ze znajomymi krótkimi wiadomościami tekstowymi przez co odczytanie SMS-a jest dla nich raczej czynnością odruchową. Zatem w przypadku problemów ze spłatą pożyczki, wysyłając za Ciebie SMS-a z przypomnieniem o zaległości możesz mieć praktycznie pewność, że wiadomość została przez niego odczytana! Dodatkowo, SMS-y charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością przekazu i podejmowaniem działań na ich podstawie.

Podsumowując przypomnienia o spłacie pożyczki, czy to w formie smsów, czy też wiadomości email wykonywane przez osobę trzecią nie tylko pełnią role „przypominajek”, ale też są swego rodzaju środkiem, który może pomóc w przełamaniu tabu jakim jest rozmowa o spłacie pożyczki.

Jeśli Twój znajomy otrzyma SMS-a z przypomnieniem o zaległości możesz mieć praktycznie pewność, że wiadomość została przez niego odczytana. Nie ma wiec sensu, aby dłużnik udawał, że zapomniał o spłacie pożyczki lub Cię unikał! Jak to zrobić? Nic prostszego, możesz skorzystać z darmowego serwisu Pożyczka dla Przyjaciela