Jak poprosić znajomego o pożyczkę?

Nie musisz stawiać się w sytuacji osoby proszącej o pomoc...

W niektórych sytuacjach najlepszą opcją na sfinansowanie zakupu auta, mieszkania, sprzętu RTV lub innych bieżących potrzeb może być pożyczka otrzymana od najbliższych osób. Wszyscy potrzebujemy pieniędzy i nie powinniśmy obawiać się reakcji naszych przyjaciół, znajomych na naszą prośbę o pożyczkę.  Warto jednak chwilę się zastanowić i pomyśleć o kilku istotnych sprawach. Podzielę się z Wami moim doświadczeniem i przemyśleniami. Mam nadzieję, że 5 poniższych punktów przekona Was, że temat pożyczek prywatnych wcale nie jest taki trudny i w gruncie rzeczy nie musisz stawiać się w sytuacji osoby proszącej o pomoc… Możesz też pomóc innym!

 

1. Podejdź do sprawy na poważnie

Nie musisz czuć się jak na rozmowie kwalifikacyjnej. Z drugiej strony, zaciągnięcie pożyczki od przyjaciela czy też rodziny nie powinno też być traktowane jak banalna sprawa. Poświęć chwilę na przemyślenie całej sytuacji. Odpowiedz sobie na co potrzebujesz pieniędzy? Ile dokładnie potrzebujesz?

Jak zamierzasz przekonać przyjaciela, aby rzeczywiście takiej pożyczki Ci udzielił? Jakie warunki chciałbyś mu zaproponować, aby być fair? Przyjęło się, że w sytuacji, gdy ktoś Ci pomaga w jakiejś drobnej przysłudze np. złożeniu szafki, Ty w zamian chcesz się odwdzięczyć i kupujesz mały podarunek np. czekoladki. Co w takiej sytuacji mógłbyś zaproponować? Może odsetki? Bardziej szczegółowo opiszę to w dalszej części artykułu.

No i koniecznie pamiętaj, że nawet jeśli podchodzisz do tematu poważnie i masz pomysł jak być fair to musisz dać Twojemu przyjacielowi opcję powiedzenia nie. Nikt nie chce czuć się przymuszony do zaakceptowania proponowanych warunków. Możesz np. na wstępie rozmowy zaznaczyć, że jest to tylko propozycja, którą można zaakceptować lub nie. Pamiętaj, że każdy chce decydować sam za siebie.


jak pożyczać pieniądze od przyjaciela

 

2. Miej plan i myśl realistycznie

Postaw się na miejscu, osoby, która udziela Ci pożyczkę. Czy bylibyście usatysfakcjonowani, jeśli ktoś powie, że odda jak będzie miał? Odpowiedz jest oczywista. Twój pożyczkodawca też ma określone wydatki i oczekuje, że zobowiążesz się do spłaty pożyczki w ściśle określonych terminach.

Dlatego, zastanów się dokładnie, kiedy będziesz mógł/mogła spłacić pożyczkę. Jaką kwotą dysponujesz? Ile przeznaczasz miesięcznie na bieżące wydatki? Czy masz inne źródła dochodów? Czy spodziewasz się innych niespodziewanych wydatków?

Dodaj wszystkie Twoje dochody. Następnie zsumuj bieżące wydatki. Różnica może zostać przeznaczona na spłatę pożyczki. Pamiętaj, żeby myśleć racjonalnie i nie zakładać zbyt optymistycznych scenariuszy.

3. Zaproponuj umowę

Bezwzględnie zaproponuj umowę pożyczki. Dla przykładu, załóżmy, że pożyczasz 30 000 zł. Mediana (wartość, środkowa, która oznacza, że połowa Polaków zarabia więcej, a druga połowa mniej) wynagrodzeń w Polsce wynosi około 2 500 zł na rękę. Aby ktoś pożyczył Ci 30 000 zł statystycznie musi na nie pracować cały rok!

Jak byś się poczuła/poczuł jeśli cała twoja praca w ciągu jednego roku została kompletnie zmarnowana? Tak właśnie może pomyśleć osoba, która udziela Ci pożyczkę.  Jest to zupełnie naturalnie, że chcemy czuć, że nasze pieniądze są bezpieczne. Mając umowę pożyczki zawsze możemy udać się do sądu, jeśli pożyczka nie jest spłacana. Wtedy sąd może zdecydować o zajęciu majątku dłużnika przez komornika.
 

4. Zaproponuj odsetki 

Koniecznie zaproponuj oprocentowanie pożyczki. Twój przyjaciel może wpłacić pieniądze na rachunek bankowy lub zainwestować je w inny sposób. Oprocentowanie powinno być przynajmniej równe odsetkom na lokacie bankowej. W innym przypadku prosisz o prezent!

Fotolia_162065670_Subscription_Monthly_M


5. Spłacaj regularnie pożyczkę

Pamiętaj, że ktoś Ci zaufał i Twoim obowiązkiem jest spłata pożyczki w uzgodnionych terminach. Jeżeli zdarzy się nieprzewidziana sytuacja zawsze możesz poprosić kogoś o przesunięcie terminu spłaty, ale staraj się wtedy zrekompensować zaistniałe niedogodności. Możesz np. zdecydować się na dodatkowe odsetki za późną spłatę.

Proste rozwiązanie!

Wiem, że pisanie umów, czy kalkulacja odsetek, czy też tworzenie harmonogramu nie jest sprawą prostą i bardzo łatwo się pomylić. Na szczęście, istnieje już szybkie rozwiązanie tego problemu. Serwis Pożyczka dla Przyjaciela w prosty i ludzki sposób przeprowadzi Cię przez proces tworzenia umowy i w 2 minuty możesz mieć gotową do pobrania umowę pożyczki. Dodatkowo, dowiesz się o wszystkich istotnych kwestiach związanych z pożyczkami od znajomych, rodziny czy przyjaciół.