Czy zastanawialiście się ile kosztuje kredyt gotówkowy? 

Dlaczego kredyty bankowe są takie drogie? Co możecie zrobić, żeby płacić dużo mniej? Rozwiązanie jest proste!

 

W telewizji czy radiu często pojawiają się reklamy z kredytami bankowymi. Słyszymy o kredytach 0% albo super niskich ratach. Ale jak to jest naprawdę?

 

Ile kosztuje kredyt gotówkowy?

Na koszt kredytu gotówkowego składają się przede wszystkim:

  • prowizje,
  • odsetki,
  • różne opłaty i dodatkowe ubezpieczenia.

Wbrew pozorom to nie zawsze odsetki są największą częścią kosztów kredytu. Często bywa, że sama prowizja wynosi kilkanaście procent lub więcej. 

Zgodnie z rankingiem bankowych kredytów gotówkowych przedstawionych na stronie „17 Banków” średni całkowity koszt kredytów (wskaźnik RRSO) wynosi aż 26,7%! W niektórych przypadkach jest to nawet blisko 40%. Wow, dużo…Myśleliście, że aż tyle? Też byliśmy zaskoczeni. Przypominam, że zostały wzięte pod uwagę tylko kredyty bankowe (bez żadnych firm pożyczkowych).

Źródło: https://www.17bankow.com/ranking-kredytow-gotowkowych
Dane na dzień 2 listopada 2018 r.

Na wykresie zaprezentowano 2 kredyty oferowane przez Alior Banku i 3 kredyty banku BGŻ BNP Paribas. Alior Bank oferuje odpowiednio (od lewej strony) "Pożyczkę na Piątkę" oraz "Pożyczkę online ze zwrotem odsetek". BGŻ BNP Paribas oferuje (od lewej strony) odpowiednio, "Kredyt gotówkowy", "Kredyt gotówkowy Stać Cię na zmiany" oraz "BNP Kredyt gotówkowy - iGotówka".

 

Dlaczego kredyty gotówkowe są takie drogie?

Zgodnie z danymi Komisji Nadzoru Finansowego w sektorze bankowym pracuje 165 tys. ludzi. Dla porównania to prawie ludność całego Olsztyna. Co więcej, udział kosztów pracy to zaledwie około 27% kosztów działania banków.  

Dodatkowo, każdy bank zakłada, że część kredytów się po prostu nie spłaci. Dla przykładu, Biuro Informacji Kredytowej pokazuje, że w przypadku kredytów konsumpcyjnych udzielonych kredytobiorcom w wieku 19-24 lat odsetek kredytów opóźnionych w obsłudze ponad 90 dni wynosi ponad 12%!

Inne znaczące koszty banków to koszty wypłaconych odsetek. Co do zasady, aby bank mógł udzielić Tobie kredytu musi pozyskać pieniądze od innych osób, oczywiście płacąc im odsetki lub oferując konto, na które wpłacane są środki.

Jak duże są koszty funkcjonowania sektora bankowego? To tyle ile roczna pensja brutto prawie 1 200 000 pracowników, przy założeniu średniego wynagrodzenia na poziomie 4,3 tys. zł! Banki muszą więc wystarczająco zarobić, żeby „utrzymać” bardzo dużej wielkości miasto.  


Jakie jest rozwiązanie? Wilk syty i owca cała...

Na pewno każdy z Was ma w otoczeniu osobę, która dysponuje oszczędnościami. Co właściwie można zrobić z wolnymi środkami? Jeśli pracują na lokacie bankowej to takie środki zarabiają bardzo mało. Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego średnie oprocentowanie depozytów to zaledwie 0,9%.

Porozmawiaj ze znajomym lub przyjacielem, zaoferuj oprocentowanie i zapytaj, czy chciałby Ci udzielić pożyczki na odpowiedni procent. Koniecznie zaoferuj też umowę pożyczki. Pamiętaj, że środki w banku to nie to samo, co udzielona pożyczka bez żadnych dokumentów. Twój przyjaciel powinien poczuć, że jego pieniądze są bezpieczne.

Podsumowując wszyscy mogą na tym zarobić! Ty możesz np. pożyczyć na 10% (zamiast 26% lub więcej) a Twój przyjaciel otrzyma 10% zamiast niecałego 1% odsetek!

Jak sporządzić umowę pożyczki?

Właściwie nie musicie już sami pisać umowy pożyczki. Wystarczy tylko kilka kliknięć i możecie ją sami stworzyć za pomocą serwisu Pożyczka dla Przyjaciela. Nie musicie się nawet martwić o kalkulację odsetek i harmonogram spłat, Pożyczka dla Przyjaciela zrobi to za Was! Jeśli chcecie skorzystać z umów zabezpieczeń pożyczki też możecie to zrobić.