Co zrobić, gdy ktoś prosi Cię o pożyczkę?

Myśl o innych, ale nie zapominaj też o sobie!

Zapewne każdemu z Was zdarzyła się sytuacja, gdy ktoś z Waszej rodziny lub też przyjaciół spytał, czy nie moglibyśmy mu udzielić pożyczki. Cześć z nas pewnie od razu się zgodziła, część unikała tematu, a część od razu odmówiła powołują się na powiedzenie „chcesz stracić przyjaciela, pożycz mu pieniądze”. A co właściwie powinniśmy zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim dać sobie chwilę czasu na przemyślenie tematu.

 

Myśl o innych, ale też o sobie!

Oczywiście chcemy pomóc najbliższym, ale na pierwszym planie powinniśmy postawić własne gospodarstwo domowe. Jakimi środkami dysponujemy? Czy kwota, którą mielibyśmy pożyczyć uszczupliłaby nasze oszczędności, czy też może musielibyśmy udzielić pożyczki z naszych bieżących wpływów tzn. pensji. Czy udzielając pożyczki sami nie postawilibyśmy się w sytuacji, że też za chwilę będziemy potrzebować środków. Powinniśmy dokonać takich obliczeń, aby ustalić jaką kwotę rzeczywiście moglibyśmy przeznaczyć na udzielenie pożyczki.

 

 

A kiedy spłaty?

Zakładając, że rzeczywiście zdecydujemy się na udzielenie pożyczki powinniśmy się w pierwszej kolejności zastanowić kiedy potrzebowalibyśmy tych środków z powrotem. Może za rok planowaliśmy remont mieszkania czy też urlop. Potencjalne terminy spłat powinny być zakomunikowane osobie, której mielibyśmy udzielić pożyczki. Nie powinniśmy zostawiać sytuacji samej sobie czy też umawiać się na datę spłaty typu „oddam kiedy będę miał”. Ma to ogromne znaczenie dla motywacji dłużnika tj. zawsze będziemy starać się bardziej kontrolować nasze wydatki jeśli mamy ściśle określony cel tj. oddanie pieniędzy do określonej daty. 

 

Zabezpiecz się!

Należałoby również zastanowić się czy osoba, która zwróciła się do nas o pożyczkę jest osobą nie tylko godną zaufania, ale czy ona rzeczywiście będzie w stanie dokonać spłaty. Przykładowo, jeśli wiemy, że nasz przyjaciel raczej nie należy do osób oszczędnych i wydaje pieniądze na „głupoty” czy wierzymy, ze rzeczywiście będzie w stanie nam zwrócić 10 000 zł w ciągu roku? Powinniśmy pomyśleć o ewentualnym zabezpieczeniu naszej pożyczki poprzez np. zastosowania weksla czy tez poręczenia. Zdecydowanie to zwiększa nasze bezpieczeństwo w przypadku gdybyśmy nie mogli otrzymać spłaty.

 

Ciągle się spóźnia ze spłatą

Obok ustalenia terminów spłat pożyczki (tzw. harmonogramu), zastanówmy się również, czy nie będzie nam głupio przypominać przyjacielowi, że termin spłaty minął. W polskiej kulturze mówienie o pieniądzach jest swego rodzaju tematem „tabu”. Zatem trzeba pamiętać, iż może pojawić się sytuacja, w której będziemy musieli się upomnieć o własne środki.

Jeśli czujesz się niekomfortowo przypominając o spłacie może, jak większość z nas, to w Twoim imieniu może to zrobić serwis Pożyczka dla Przyjaciela.

 

Odsetki

A co jeśli niedawno swojego oszczędności umieściliśmy w banku na lokacie? W takim razie udzielając pożyczki musimy zerwać lokatę i pożegnać się z ewentualnymi odsetkami? Nie powiemy przyjacielowi, że przez udzielenie mu pożyczki tracimy potencjalne odsetki, ale w głębi ducha taka sytuacja nas wkurza. A może jednak powinniśmy szczerze porozmawiać i ustalić poziom odsetek w udzielanej przez nas pożyczę. Tak, aby każdy był zadowolony.

 

Papier

No i pomyślmy czy te wszystkie nasze ustalenia tj. terminy, zabezpieczenia, odsetki i inne warunki mają jakikolwiek sens - jeśli nie są one zapisane na papierze? Chyba raczej nie. Pomyślmy o stworzeniu umowy pożyczki, w której moglibyśmy zawrzeć zapisy dotyczące termonów spłat, odsetek czy też ewentualnych zabezpieczeń. Poprzez podpisanie takiego dokumenty upewnimy się, że nasze ustalenia są czytelne dla obydwu stron. Ponadto w najgorszym przypadku, czyli braku spłat będziemy mogli udać się do Sądu (bez umowy pożyczki raczej nie odzyskamy pożyczonych pieniędzy). Stworzenie umowy może zabrać potrwać zaledwie minutę np. w serwisie Pożyczka dla Przyjaciela, a możemy czuć się dużo bezpieczniej.