Chcesz bezpiecznie pożyczać pieniądze? Ustalenie harmonogramu może tylko nam pomóc!

A kiedy wreście będzie ta spłata?

Pewnie części z nas zdarzyło się kiedyś pożyczyć środki od znajomych, rodziny czy też od Banku. A czy zwróciliście uwagę, czym charakteryzowała się pożyczka udzielona przez Bank czy tez inną instytucję? Oczywiście taka forma pożyczania była bardzo sformalizowana, wymagała dostarczenia szeregu dokumentów, a następnie podpisania „miliona” innych dokumentów. Jest jednak rzecz, którą zawsze zawiera taka formalna pożyczka, czyli harmonogram!

Eh, od razu jak słyszymy słowo harmonogram mamy dość negatywne uczucia, ale czy tak naprawdę powinno być? Pewnie nie trudno Wam sobie wyobrazić sytuację, że pożyczacie znajomemu środki i ustalacie spłatę na moment jak tylko „stanie na nogi” czy też skończy remont. Czyli właściwie na kiedy? Mija miesiąc albo rok, a znajomy pytany przez nas o spłatę pożyczki odpowiada, iż nadal robi remont. I co wtedy? Fakt, iż umawialiśmy się na spłatę po zakończeniu remontu, ale przecież nie sądziliśmy, iż ten remont będzie trwał tak długo. Z drugiej strony trudno nam prosić nagle o spłatę, bo przecież takie były nasze ustalenia. W takiej sytuacji harmonogram byłby bardzo pomocny dla każdej ze stron.

Ustalenie harmonogramu może tylko nam pomóc i absolutnie nie należy się go bać!  


Zrozumienie

Przede wszystkim poprzez ustalenie harmonogramu spłat, czy to w jednej, czy paru ratach mamy pewność, iż zarówno my jak i znajomy, któremu udzielamy pożyczki najzwyczajniej się rozumiemy i nie ma żadnych niedomówień. Już nie ma określenia „po skończonym remoncie” tylko jest konkretna data. Tym samym udzielając pożyczki i ustalając harmonogram każda ze stron może upewnić się, że ustalone terminy są dla nich jasne i zrozumiałe.

 

 Fotolia_132154549_Subscription_Monthly_M   

Planowanie

Harmonogram, który zawiera konkretne daty spłat jest również idealnym narzędziem do planowania. Osoba udzielająca pożyczki jest w stanie najzwyczajniej w świecie zarządzać swoimi finansami, bo wie kiedy nastąpią konkretne wpływy środków. Z drugiej strony dla osoby, która otrzymała pożyczkę, ustalenie konkretnych dat jest również przydatnym narzędziem do planowania własnych finansów. Przykładowo, jeśli mamy ustalone daty, w których powinniśmy zapłacić rachunki za prąd czy gaz, staramy się ich trzymać i tak organizować swoje finanse żeby płacić w terminie. Podobnie, jeśli wiemy, że w danym miesiącu musimy spłacić pożyczkę znacznie łatwiej jest nam kontrolować nasze wydatki i nie możemy sobie pozwolić na nieplanowane zakupy takie jak np. zakup nowego telewizora czy pralki. Tym samym osoba, która otrzymała pożyczkę może umieścić konkretne daty spłat w swoim kalendarzu wraz z innymi rachunkami i wydatkami w wprowadzić większą dyscyplinę w swoich wydatkach! 

 

Monitoring

Kolejną zaletą ustalenia harmonogramu spłat pożyczki jest możliwość kontrolowania jej zwrotu. W takiej sytuacji łatwiej nam się zwrócić do znajomego, któremu pożyczyliśmy środki na remont z prośba o zwrot. Gdybyśmy ustalili spłatę „po skończonym remoncie” to właściwie kiedy powinniśmy się upomnieć o zwrot pożyczki? W przypadku harmonogramu jest to zdecydowanie łatwiejsze, skoro minął ustalony termin, mogę po prostu poprosić znajomego o zwrot. 

 

 Fotolia_149771681_Subscription_Monthly_M    

Motywacja 

I to co najważniejsze, czyli motywacja. Dla osoby, która otrzymała pożyczkę ustalenie dat powinno działać mobilizująco. Nawet z psychologicznego punktu widzenia, określony cel i termin działają mobilizująco. Tym samym znajomy, który otrzymał pożyczkę na remont będzie miał z tyłu głowy, iż jej spłata będzie musiała nastąpić np. w przyszłym miesiącu. Tym samym powinno to wpłynąć na racjonalność jego decyzji i mobilizację aby dokonać spłaty w terminie. W końcu żaden z nas nie lubi nie dotrzymywać terminów. 

Mam nadzieje ze opisując szereg zalet ustalenia harmonogramu pożyczki, przekonałem Was, iż jest to naprawdę pomocne narzędzie dla każdej ze stron. Czasami ustalenia szczegółów i konkretów wcale nie jest takie złe. Ale jak mogę sporządzić harmonogram prywatnej pożyczki? 

 

 

 

Możesz skorzystać z portalu Pożyczka dla Przyjaciela i po prostu sporządzić gotową umowę pożyczki wraz z przejrzystym harmonogramem spłat!